CROSS News

Търсене в този блог

понеделник, 11 април 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 12.04.2011 г.


За разлика от вчера, днес ще има много икономически данни, които ще оказват съществено влияние върху движението на тази валутна двойка.

      Вчера за Франция бе публикувано Индустриалното производство за февруари на ниво 0.4% на месечна и 5.6% на годишна бази. То бе 0.7% през януари и 5.4% спрямо януари 2010 г. Промишленото производство за февруари нарасна с 0.7% на месечна и със 7.2% на годишна бази. Показателят бе съответно 1.5% и 6.8% за предходните периоди. За Италия бе оповестено Индустриалното производство за февруари, достигайки 1.4% спрямо -1.7% на месечна и 2.3% спрямо 0.4% на годишна бази.

Днес, в 9.00 ч., за Германия ще бъде публикувана финалната стойност на Индекса на потребителските цени за март. Предварителната бе съответно 0.5% на месечна и 2.1% на годишна бази. В 9.45 ч. за Франция ще бъде изнесена Текущата сметка за февруари. Тя показа дефицит от 5.1 млрд. евро през януари. В 12.00 ч. за Германия ще бъдат оповестени ZEW индексите на икономическите очаквания и на текущите условия за април. Очаква се да достигнат съответно 12.2 спрямо 14.1 пункта и 85.2 спрямо 85.4 пункта за март.

      В 14.30 излизат данните за търговския баланс на САЩ, където се очаква дефицита да е намалял до 43.10 милиарда долара от 46.34.

      Прогнозите ни са днеш корекцията от вчера да продължи и вероятно да достигне до около ниво 1.4310, ако бъде пробито нивото на подкрепа 1.4380. При неуспех, вероятно ще последва повишаване на еврото спрямо долара и атака на ниво 1.4500 и достигане до края на деня до ниво 1.4520.  

неделя, 10 април 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 11.04.2011 г.


Липсата на сериозни икономически новини през днешния ден ще гарантира, че търговията при тази валутна двойка ще запази движението си от миналата седмица и вероятно ще наблюдаваме поскъпване на еврото спрямо долара до около ниво 1.4520. Очакваме движението на тази валутна двойка днес да е в рейндж между нивата 1.4520 и 1.4450.

Анализ на пазарите за периода 11.04.2011 – 15.04.2011.

Основният акцент през тази седмица 11.04.2011 до 15.04.2011 ще бъде поставен отново върху случващото се в Еврозоната. ЕЦБ вдигна основния лихвен процент както се очакваше и това доведе до поскъпване на еврото спрямо долара до ниво 1.4465 EUR за 1 USD. Влияние върху валутните пазари тази седмица ще оказва нарастващата цена на петрола, като сорта “Брент” се търгува с 20$ по-малко от историческата цена от 147$ за барел през 2008 г. Тенденцията за поскъпване на петрола ще се затвърди и тази седмица. Тази седмица най-вероятно пазарите ще реагират и на новината, че Португалия ще вземе заем от МВФ и ЕЦБ, която беше игнорирана миналта седмица заради повишеният лихвен процент от страна на ЕЦБ. Опасенията, че много страни от Еврозоната все още са заплашени от фалит, вероятно ще окаже влияние върху движението на еврото и може да се наблюдава спад в цената му спрямо основните валути. От друга страна очакването, че ЕЦБ след няколко месеца отново ще повиши лихвения процент в опита си да спре нарастващата инфлация в еврозоната ще кара голяма част от трейдърите и инвеститорите да задържат позициите си в полза на еврото и едва ли поевтиняването на европейската валута ще е сериозно.

В понеделник 11.04.2011 няма сериозни икономически данни, които да оказват влияние върху пазарите и валутната търговия ще е спокойна.

За разлика от 11, 12.04.2011 г. е изпълнен с множество икономически данни, които определено ще оказват влияние върху дневният тренд. В 8.00 българско време излизат данните от Япония за продажби на машинни части, който е важен индикатор за текущото икономическо състояние на страната. Излизането на тези данни трудно ще дадат реална представа за Японската икономика, която пострада силно след редицата земетресения, цунамито от миналия месец и авариата в АЕЦ “Фукошима 1”. С оглед на това, икономическите данни от Япония няма да дават реална представа за настоящето икономическо състояние на азиатската държава и нашия съвет е за момента йената да не се търгува.

В 8.00 излизат данни за индексът на потребителските цени за Германия за Март и се очаква да не се е променил и да остане на ниво 2.1%. Ако имаме повишение в индекса, то това ще доведе и до поскъпване на еврото.

В 11.00 часа българско време ще се проведе обзорът на ZEW за икономическото състояние на Еврозоната. Очаква се индексът да се е понижил и да е 29.8, като предишната му стойност е била 31.0. Понижената стойност ще окаже вероятно и отрицателен ефект върху еврото и ще доведе до неговото поевтиняване. По същото евреме илизат данни за същия индекс за Германия, като и там се очаква той да се е понижил.

В 14.30 българско време излизат данните за търговския баланс на САЩ, като се очаква той да се е понижил и да е 43.10 милиарда спрямо предишната стойност от 46.34 милиарда. Търговският дефицит ще резонира с данните от Европа и ще доведе до поскъпване на долара, поради причината, че ще има търсене на долари за да се купуват с тях суровини и злато, чиято цена е в долари. Ако тези данни се потвърдят може да очакваме през тази седмица нови рекорди при златото и вероятно поскъпване на петрола до 125-130$.

По това време излизат и данните за цените на вносните стоки, които са индикатор за нивото на инфлацията най-вече и до каква степен се е съживило потреблението в страната. Очаква се да имаме повишение на индекса от 1.4% до 1.9%, като повишаването би трябвало да окаже положителен ефект върху цената на долара.

В 20.00 от САЩ излизат данни за Месечното състояние на бюджета, като се очаква да имаме силно намаляване от 222.5 милиарда долара до 157.5 милиарда долара.

На 13.04.2011г. в 11.00 българско време излизат данните за индустриалната продукция на Еврозоната, като се очаква да имаме повишане до 0.8% от 0.3%, което говори за възстановяване на индустрията и вероятно ще окаже положителен ефект върху еврото.

В 14.30 излизат данни за продажбите на дребно в САЩ, като очакванията са да има понижаване до 0.5% , като предишната стойност е била 1.0%. Това понижаване показва, че потреблението в САЩ все още е ниско и ще засили страха на инвеститорите, че икономиката в САЩ все още е твърде слаба и ще насочи парите им към суровините.

На 14.04.2011г. интересът на инвеститорите ще е насочен върху срещата на Г -20.

Другото по-значимо събитие е свързано с месечния рапорт на ЕЦБ, който ще се проведе в 10.00 българско време.

На 15.04.2011г. рано сутринта в 4.00 българско време излизат много икономически данни от Китай, които ще покажат състоянието на втората по-големина икономика в Света. Очакванията са даните да са положителни за китайската икономика.

В 11.00 българско време излизат ЕЦБ ще изнесе данни за търговския баланс в еврозоната за февруари, като се очаква да има минимално нарастване от 3.3 милиарда евро до 3.4 милирада, което показва, че имаме търговски излишък и това вероятно ще доведе до поскъпване на еврото.

По същото време ще се изнесат и данните за индекса на потребителските цени и се очаква да е нарастнал до 2.6% от 2.4%, което показва, че инфлацията в еврозоната нараства.

В 14.30 излизат данните за потребителските цени в САЩ, като и там се очаква индексът да нарастне до 2.6% от 2.1%.

В 15.15 българско време излизат данните за индустриалните поръчки на САЩ, като се очаква да има повишаване от -0.1% до 0.5% .

петък, 8 април 2011 г.

What will people do for money?

FeldmanHall’s study showed that what people say they will do in a given situation and what they really do are two very different things. If given a hypothetical situation of a choice of giving someone an electrical shock for money or walking away, most people answered they would never be able to inflict pain on another person.

However, in a real-life scenario, with real money and real electric shocks, the actions were much different. In FeldmanHall’s study, subjects were placed in an MRI scanner and then given the choice to either administer an electrical shock to a person located in another room and make money (one British pound) or not inflict pain and receive no money. They also broke down that one pound into percentages based on the severity of the shock, so they would receive the full pound for administering a severe shock and less for more mild shocks.

The subject in the MRI was shown a video of the person receiving the shock and would either see just the person’s hand jerk or be shown both the hand jerk and the person’s face. Each participant was given the choice to shock another person 20 times, with the opportunity to make 20 pounds.

In the hypothetical scenario, 64 percent of participants said they would never administer a shock to someone else for money. However, in the real world that number changed, and in a big way. When faced with real money, 96 percent chose to shock the person in the other room for money.

What seemed to make the difference in how many of those 20 chances the participants took was what video they were watching. On average, those watching just the hands jerk walked away with 15.77 pounds, but those watching the faces as well, left with only 11.55 pounds.

The study also showed that when these individuals were presented with a moral dilemma, they showed heightened activity in the insula, a part of the brain believed to be attached to emotion. It is this lack of emotion and real dilemma that FeldmanHall believes is what is missing in traditional hypothetical dilemmas.

The hope of using these types of studies is to determine how the brain dictates compassion and moral behavior in individuals.

More information:

четвъртък, 7 април 2011 г.

Future fuels for everyone powered by the sun

“At the California Institute of Technology, they’re developing a way to turn sunlight and water into fuel for our cars.”–President Barack Obama, Jan. 25, 2011

The Sun is Earth’s primary energy source and harnessing its abundant light is the Holy Grail of renewable energy

Now, a group of scientists has demonstrated a new way to use sunlight, water (H2O) and carbon dioxide (CO2)–some of the cheapest and most commonplace stuff on Earth–to make unlimited amounts of fuel to power almost anything, anywhere.

The method uses concentrated heat from the sun to convert water and carbon dioxide into hydrogen (H2) or carbon monoxide (CO). Large amounts of these two gases could be combined to make liquid fuel that fits into America’s existing energy economy.

“Alternatively, you could use the H2 and CO to make methane (natural gas) for a gas-fired electricity generator,” said Sossina Haile, professor of Materials Science and of Chemical Engineering at California Institute of Technology in Pasadena. “Or, because the fuels we produce are so pure, they could be easily used to run fuel cells, which generate power very efficiently.”The researchers say one of the most exciting things about the discovery is its versatility. “We are not dictating to the user what the energy infrastructure should be,” Haile said. “We are making solar energy easy to use by putting it into a form that our industry is used to seeing and making it available on demand.”

Doing the two-step

Scientists have long known how to convert water and carbon dioxide into hydrogen and carbon monoxide. But to do it cheaply and efficiently enough to make the process affordable on a wide scale has been the issue. Part of the problem was the need for expensive and rare elements, such as platinum or iridium, to act as catalysts that encourage the conversion to happen.

So Haile and her team took a novel approach; they tried ceria, a material used in the walls of self-cleaning ovens. Ceria is the oxidized or “rust” form of the element cerium, which is more abundant, and therefore cheaper, than other metals that could do the same job.

The new method requires two steps, the first at high temperature using concentrated heat from the sun (about 3,000 degrees Fahrenheit), and the second at a much lower temperature.

Haile describes the process this way, “If we heat ceria up, the material ‘naturally’ releases some oxygen from its structure. If we then cool it back down, those oxygen vacancies want to be refilled. In other words, the ceria ‘exhales’ oxygen at high temperature and then ‘inhales’ it back when the temperature is lowered.”


To make fuel, the second step requires the presence of water and carbon dioxide gases. “At lower temperatures, the cerium, the hydrogen and the carbon all want the oxygen, but the cerium wants it most,” Haile said. “So the oxygen vacancies in the ceria are filled by stripping oxygen from H2O and CO2, leaving H2 and CO.”

An international collaboration

Haile and her Caltech team, supported by an award from the National Science Foundation, recently published a paper describing the breakthrough in the journal Science. For this project, they collaborated with researchers led by Aldo Steinfeld, a renewable energy technology professor at the Swiss Federal Institute of Technology, also called ETH Zürich, in Switzerland. Steinfeld also leads the Solar Technology Laboratory at the Paul Scherrer Institute in Switzerland.
Two pieces of equipment were needed for the experiment. The first piece, built at Caltech, is a reactor “just a bit smaller than a gallon-jug,” Haile said. The reactor is basically a cylindrical container lined with ceria that has input and output lines for the gases.

The second piece is a solar concentrator, which is the most difficult part to build. The concentrator is basically a set of giant curved mirrors that gather sunlight from a wide area. For this experiment, the researchers were able to use an existing solar concentrator located at the Paul Scherrer Institute.

The Caltech scientists took their reactor to Switzerland and attached it to the bottom of the concentrator, allowing the sunlight to heat up the ceria inside. Then they piped steam and carbon dioxide into the reactor and measured the hydrogen and carbon monoxide gases flowing out.
How far reaching could this new technology be and how much oil, gas or coal could it replace?

“The abundance of cerium means that this approach could have a significant impact on our national energy budget,” Haile said. Because cerium is 100,000 times more abundant than the precious metal platinum, she said, the cost would be many orders of magnitude smaller.

For this experiment, the efficiency of the reactor at converting sunlight to usable energy measured just under one percent, which Haile said is comparable to other methods. However, this was a first cut, aimed at simply proving that the process is practical and could be done economically.

Before bringing the technology to market, Haile said, the reactor design needs to be much tighter to get better efficiency.

“As a second step, it will be important to develop materials with even better characteristics than ceria,” she added.

“Ideally, one wants a material with a smaller temperature swing required as this will also increase efficiency,” Haile said. “In addition, if both the high and low temperatures can be lowered, the overall system lifetime will be improved. Better materials could result in a better process.”

www.anpron.eu

неделя, 3 април 2011 г.

Анализ на пазарите за периода 04.04.2011 – 08.04.2011.

Основният акцент през тази седмица 04.04.2011 до 08.04.2011 ще бъде поставен отново върху случващото се в Еврозоната. През уикенда МВФ настояха за контролиран фалит на Гърция при проведение разговори с представители на правителствата на страни членки на ЕС. Ако това решение се приеме, вероятно еврото ще се окаже под сериозен натиск и това ще доведе до рязкопоскъпване на долара, но въпреки това в четвъртък 07.04.2011 г. ЕЦБ вероятно ще повиши основния лихвен процент в еврозоната от 1% до 1.25%, което ще доведе до поскъпване на еврото, и ако в началото на седмицата се е наблюдавало негово поевтинявне то в сряда има вероятност загубите да бъдат заличени. Но според нас, вероятно еврото ще поскъпва през цялата седмица и проблемите около Гръцкият дълг, ще бъдат временно игнорирани.
Войната в Либия започна да отщумява и скоро ще вероятно огънят ще бъде прекратен, но това няма да доведе до поевтиняване на петрола, който очакваме отново да поскъпва и през тази седмица.
Повишаващата се инфлация в световен мащаб, отново ще води до поскъпване на златото и останалите суровини, но повишаването на лихвения процент в еврозоната, може да охлади това поскъпване и да доведе до временен спад в цената на златото.
За 04.04.2011 няма сериозни новини, които биха повлияли на пазара, освен споменатото вече решение на МВФ да поиска контролиран фалит на Гърция. В 13.15 българско време Бернанкие ще говори и думите му ще се следят с интерес от инвеститорите. Евентуален намек, че САЩ също ще се готвят за намаляване на икономическите стимули, ще доведе до поскъпване на долара спрямо еврото.
На 05.04.2011 г. в 9.50 излизат данните за PMI индекса в Германия, които отчита продажбите и заетостта в страната. Очаква се данните да са благоприятни, тъй като германската икономика се възстановява от рецесията.
В 10.00 излизат стойностите за този индекс за цялата Еврозона, като се очаква да се повиши от 50.8% до 50.9% , което ще е благоприятно за еврото.
В 11.00 излизат данните за продажбите на дребно в Еврозоната като очакванията са те да са спаднали от 0.4% до 0.1%. Тези данни показват, че покупателната способност на населението в Еврозоната е спаднало, което се дължи най-вече на растящата инфлация.
В 16.00 излизат данните за не-производствения ISM индекс в САЩ, който показва, какво е икономическото състояние на непроизводствения сектор в икономиката на САЩ. Според анализаторите се очаква да има нарастване на настоящата стойност от 59.7% до 60.2%, което говори за възстановяване на този сектор. Това може да се окаже благоприятно за еврото.
В 20.00 ще има конференция на FOMC, където ще се даде представа за настоящето икономическо състояние на щатската икономика. Тази среща ще се следи с голям интерес от трейдърите.
На 06.04. 2011 интерес за инвеститорит ше представляват данните за БВП на Еврозоната, които излизат в 11.00 българско време. Очакванията са да няма промяна за този период, което ще потвърди факта, че само някои държави от Еврозоната излизат от рецесията, но повечето все още изпитват сериозни икономически проблеми. Това може да се отрази негативно върху цената на еврото, но трейдърите по-вероятно ще изчакат дали в четвъртък ЕЦБ ще повиши своя основен лихвен процент.
07.04.2011 ще е най-важният ден за трейдърите и инвеститорите като всички ще следят дали ЕЦБ ще повиши лихвения си процент или не. Това ще стане известно в 13.45 българско време. Ако лихвата се повиши от до 1.25% това ще доведе и до поскъпване на еврото спрямо долара и останалите валути.
За 08.04.2011 единствената по-сериозна икономическа новина е свързана с данните за търговския баланс на Германия, като се очаква да се повиш от 11.8 милиаеда евро до 14.2 милиарда. Ако това очакване на инвеститорите и анализаторите се окаже вярно ще се отрази благоприятно на еврото и ще доведе до неговото поскъпване.

събота, 2 април 2011 г.

Dark matter could provide heat for starless planets

While no one knows exactly what dark matter is, it is believed to make up about 83 percent of the universe. The most accepted theory is this dark matter is made up of what are called WIMPs, or weakly interacting massive particles.

These WIMPs interact with regular matter by a weak nuclear force and gravity, but they are also antiparticles. When two WIMPs come together, they work to annihilate each other and cause a burst of energy.

Hooper and Steffen suggest that should this dark matter be trapped within a planet’s gravity, the bursts of energy could produce enough to warm the planet. When it comes to Earth, the energy that could be produced is low, but in areas of space where there are high densities of black matter; Hooper and Steffen believe there is the possibility of finding planets that could be warmed in this way.

Within the innermost regions of the Milky Way, density of dark matter is estimated to be hundreds or thousands of times that in our solar system, and it is in these areas that Hooper and Steffen believe finding a planet heated by dark matter would be most plausible.

Traditional planets, heated by stars like our sun, are dependent on the life of that star. This theory would make these dark matter planets have a large advantage over those tied to a star, as the dark matter could provide heat for trillions of years.

Hooper and Steffen admit that they currently do not see a way of detecting any of these possible dark matter planets in the near future, but that in theory, it is possible.

www.anpron.eu

понеделник, 28 март 2011 г.

Quantum explanation for how we smell gets new support

In the traditional “lock and key” model of smell, odorant molecules of different shapes and sizes fit into different receptors, similar to the current understanding of how drugs affect the body. When a molecule enters a receptor, the receptor sends a signal to the brain, and we smell that molecule.

However, there is one problem with this model, which is that some molecules with nearly identical shapes smell very different. This evidence suggests that some other criteria in addition to size and shape must cause receptors to react differently and to send different signals to the brain.

According to Turin’s theory, the additional criteria are the vibrational frequencies of odorant molecules. A molecule’s vibrational frequency can cause electrons in the nasal receptors to tunnel between two energy states if the vibrational frequency matches the energy difference of the two states. Tunneling is a quantum mechanical phenomenon, since the electrons do not have enough energy to move between the two states by classical means. When receptors detect these vibrational frequencies, they send signals to the brain based on the molecules’ vibrations in addition to their shapes.



The theory is controversial: the prestigious science journal Nature rejected Turin’s original paper, and some studies have found evidence that conflicts with the theory. But other studies have found the theory to be mathematically and physically sound. For instance, in 2007, Jennifer Brookes, et al., found that Turin’s vibration theory of smell is consistent with the laws of physics, and also that there appears to be a connection between a molecule’s vibration spectrum and its odor.

In Turin and his coauthors’ latest study, the scientists found that flies can distinguish between an odorant molecule containing hydrogen and the same molecule when the hydrogen is replaced with the isotope deuterium. While hydrogen and deuterium have the same shape, deuterium has a lower vibrational frequency. The scientists also trained the flies to avoid either of the two molecules. They found that flies trained to avoid an odorant molecule containing deuterium also avoided an unrelated molecule with a similar vibrational mode. Because the flies reacted similarly to molecules with similar vibrational energies but different shapes, the results support the theory that molecular vibration plays an important role in how flies distinguish smells.

Overall, the researchers still have a lot of details to work out in the theory. However, the idea is slowly becoming more acceptable, as demonstrated by presentations given at a recent meeting of the American Physical Society in Dallas, Texas. If scientists can better understand the details about how we smell, they could potentially design an electronic nose that is superior to today’s chemical sensors.

more news: 

www.anpron.bg

неделя, 27 март 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка USD/JPY за 24.03.2011 г.


По време на търговията в петък доларът се разменяше в рейндж 80.95-81.50 йени. Тази сутрин валутната двойка се търгува на нива 81.50-81.75.

Нашата прогноза е поевтиняване на японската йена до цена около 82.15.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 28.03.2011 г.



      В първите часове на търговия в петък еврото започна да понижава стойността си и от 1.4195 долара рано днес достигна 1.4025 долара. Тази сутрин валутната двойка се търгува на нива 1.4035-1.4065.

Днес за страните от Еврозоната важни финансови новини не се очакват, но излизат множество икономически новини от САЩ, които ще окажат влияние върху цената на долара. Освен това, влияние върху тази валутна двойка оказват и проблемите в Либия и близкия изток, който от своя страна влияят върху цената на петрола, който днес се търгува около ниво 105$ за барел.

     В 14.30 българско време излизат резултати за нивото на индивидуалните потребителски разходи в САЩ на месечна база, като се очаква да има повишение. По същото време излизат и данните за индивидуалните доходи на населението за месец февруари, като се очаква да има понижение в доходите.

    Тези негативни данни за САЩ могат да окажат влияние върху валутната двойка EUR/USD, но не очакваме да е съществено. Като цяло днес очакваме търговията да е спокойна и да се осъществява в рейндж между нивата 1.4020 и 1.4090.

     Възможно е да се направи опит за пробив на нивото на подкрепа 1.4000 при наличието на силно негативни икономически данни от САЩ.

Acupuncture for Pain No Better Than Placebo -- And Not Without Harm, Study Finds

"Many systematic reviews of acupuncture for pain management are available, yet they only support few indications, and contradictions abound," commented lead investigator Professor Edzard Ernst, MD, PhD, Laing Chair in Complementary Medicine, Peninsula Medical School, Universities of Exeter & Plymouth, UK. "Acupuncture remains associated with serious adverse effects. One might argue that, in view of the popularity of acupuncture, the number of serious adverse effects is minute. We would counter, however, that even one avoidable adverse event is one too many. The key to making progress would be to train all acupuncturists to a high level of competency."

Researchers carefully identified and critically examined systematic reviews of acupuncture studies for pain relief and case reviews reporting adverse effects. Reviews were defined as systematic if they included an explicit Methods section describing the search strategy and inclusion/exclusion criteria. Systematic reviews had to focus on the effectiveness of any type of acupuncture for pain. Of the 266 articles found, 56 were categorized as acceptable systematic reviews.



The authors observe that recent results from high-quality randomized controlled trials have shown that various forms of acupuncture, including so-called "sham acupuncture," during which no needles actually penetrate the skin, are equally effective for chronic low back pain, and more effective than standard care. In these and other studies, the effects were attributed to such factors as therapist conviction, patient enthusiasm or the acupuncturist's communication style.

If even sham acupuncture is as good as or better than standard care, then what is the harm? The answer lies in the adverse effect case studies. These studies were grouped into three categories: Infection (38 cases), trauma (42 cases) and other adverse effects (13 cases). Many of these adverse side effects are not intrinsic to acupuncture, but rather result from malpractice of acupuncturists. The most frequently reported complications included pneumothorax, (penetration of the thorax) and bacterial and viral infections. Five patients died after their treatment.

In an accompanying commentary, Harriet Hall, MD, states her position forcefully: "Importantly, when a treatment is truly effective, studies tend to produce more convincing results as time passes and the weight of evidence accumulates. When a treatment is extensively studied for decades and the evidence continues to be inconsistent, it becomes more and more likely that the treatment is not truly effective. This appears to be the case for acupuncture. In fact, taken as a whole, the published (and scientifically rigorous) evidence leads to the conclusion that acupuncture is no more effective than placebo."

more science news:
www.anpron.eu

Size matters: Quantum dots could make solar panels more efficient

Illustration of multiple-exciton generation (MEG), a theory that suggests it is possible for an electron that has absorbed light energy, called an exciton, to transfer that energy to more than one electron, resulting in more electricity from the same amount of absorbed light. The left side shows an electron promoted to a high energy state (blue) plus the "hole" vacated by the electron (red). The right side shows the original exciton (now dark green/red) and a new exciton (light green/orange) after MEG. The top image shows a conceptualized version of the idea, while the bottom shows an actual exciton and bi-exciton using the same color scheme. Credit: Mark T. Lusk, Department of Physics, Colorado School of Mines
The results are published in the April issue of the journal ACS Nano.



The advance provides evidence to support a controversial idea, called multiple-exciton generation (MEG), which theorizes that it is possible for an electron that has absorbed light energy, called an exciton, to transfer that energy to more than one electron, resulting in more electricity from the same amount of absorbed light.

Quantum dots are man-made atoms that confine electrons to a small space. They have atomic-like behavior that results in unusual electronic properties on a nanoscale. These unique properties may be particularly valuable in tailoring the way light interacts with matter.

Experimental verification of the link between MEG and quantum dot size is a hot topic due to a large degree of variation in previously published studies. The ability to generate an electrical current following MEG is now receiving a great deal of attention because this will be a necessary component of any commercial realization of MEG.

For this study, Lusk and collaborators used a National Science Foundation (NSF)-supported high performance computer cluster to quantify the relationship between the rate of MEG and quantum dot size.

They found that each dot has a slice of the solar spectrum for which it is best suited to perform MEG and that smaller dots carry out MEG for their slice more efficiently than larger dots. This implies that solar cells made of quantum dots specifically tuned to the solar spectrum would be much more efficient than solar cells made of material that is not fabricated with quantum dots.

According to Lusk, "We can now design nanostructured materials that generate more than one exciton from a single photon of light, putting to good use a large portion of the energy that would otherwise just heat up a solar cell."

The research team, which includes participation from the National Renewable Energy Laboratory, is part of the NSF-funded Renewable Energy Materials Research Science and Engineering Center at the Colorado School of Mines in Golden, Colo. The center focuses on materials and innovations that will significantly impact renewable energy technologies. Harnessing the unique properties of nanostructured materials to enhance the performance of solar panels is an area of particular interest to the center.

"These results are exciting because they go far towards resolving a long-standing debate within the field," said Mary Galvin, a program director for the Division of Materials Research at NSF. "Equally important, they will contribute to establishment of new design techniques that can be used to make more efficient solar cells."

more science news:
www.anpron.eu

събота, 26 март 2011 г.

New entropy battery pulls energy from difference in salinity between fresh water and seawater

Up to now, this kind of process has been accomplished by passing seawater though a membrane which unfortunately is too costly to merit creating large-scale operations.

The new process works like this:

Step 1 - Two types of nanorod electrodes are placed in river water; one silver anionic electrode contains Cl- ions and one manganese dioxide cationic electrode contains Na+ ions. The battery charges as the river water’s low salinity concentration of salt pulls the chorine and the sodium from the respective electrodes.

Step 2 - The river water is slowly replaced with seawater, causing a potential difference between the two concentrations of ions in the combined water. This is due to the Cl- ions, or anions, traveling to the silver electrode and the Na+ sodium ions, or cations, traveling to the manganese dioxide electrode.

Step 3 - Ions in the electrodes discharge into the seawater when the electrodes receive more ions than they can accommodate.

Step 4 - The salt water is slowly replaced with river water. This lessens the potential difference of the two electrodes which charges the battery. More energy was released in Step3 into the saltwater than is needed to charge the battery, thus the battery collects and stores the energy that has been building up as the ions have been moving in and out of the crystal lattice of the electrodes.

With the entropy battery, costs are much lower than other ways of accomplishing the same thing due to the absence of replaceable membranes.

Cui believes that the entropy battery might eventually contribute up to 13% of total energy needs. He also believes that by moving the two electrodes closer, he might be able to improve his efficiency rate from 74% percent to 85%.

Because the entropy battery operates in both warm and cold conditions it is a completely renewable resource; one that might lead to mass energy production in both developed countries and those in the third world.

http://www.anpron.eu

петък, 25 март 2011 г.

Scientists Grow Personalized Collections of Intestinal Microbes

This relationship between humans and their microbes is generally a healthy one, but changes to the mix of microbes in the digestive tract are suspected to play a role in obesity, malnutrition, Crohn's disease and other ailments.

Now, scientists at Washington University School of Medicine in St. Louis show they can grow and manipulate personalized collections of human intestinal microbes in the laboratory and pluck out particular microbes of interest.

The research sets the stage for identifying new probiotics and evaluating in preclinical trials whether microbe transplants can restore the natural balance of intestinal bacteria in "sick" microbial communities.

The research, by Jeffrey I. Gordon, MD, the Dr. Robert J. Glaser Distinguished University Professor and director of the Center for Genome Sciences & Systems Biology, and his team is reported online March 21 in the early online edition of the Proceedings of the National Academy of Sciences.

"This research helps set up a discovery pipeline in which we can deliberately manipulate collections of human intestinal microbes from people of different ages and cultures who are either healthy or sick," says Gordon, whose research first established a possible link between obesity and other facets of nutritional status and the mix of microbes that inhabit the intestine. "This gives us the opportunity to identify new groups of microbes that may be extremely beneficial in various therapeutic settings."



Researchers have grown bacterial microbes in the laboratory before, but until recently there's been no reliable way to know whether communities captured in a Petri dish mirror the extensive bacterial collections that exist in particular habitats of the body, such as the intestine.

"There are so many types of bacteria that live in different parts of our bodies, as well as substantial differences in these collections from person to person, that most scientists have thought we're probably missing a lot of the richness of microbial communities when we try to grow them in the laboratory," Gordon says. "But we found that the ability to successfully grow collections of gut microbes is much greater than had been expected."

For the study, the researchers obtained stool samples from two unrelated people. A portion of each sample was grown in the laboratory under strict "anaerobic" conditions because gut microbes live in an environment that lacks oxygen.

Then, they used the latest DNA sequencing technology to sequence a gene found in all microbes. This gene, 16S rDNA, functions as a barcode of life to determine "who" is there and can be used to inventory the various species present in a microbial community.

In all, they discovered that most of the different groups of intestinal bacteria found in an individual also were present in their corresponding bacterial collections that were grown, or cultured, in the laboratory.

"We were able to capture a remarkable proportion of the diversity of each person's intestinal bacteria in the samples we grew in the laboratory," says first author Andrew Goodman, PhD, a former postdoctoral student in Gordon's lab who is now on the faculty at Yale University.

The researchers then transplanted collections of microbial communities from the cultured and uncultured samples into the intestinal tracts of formerly germ-free mice. The mice, in essence, acquired a collection of gut microbes that mimicked the community in the original human donor.

By analyzing these "humanized" mice, the researchers demonstrated that both cultured and uncultured gut microbial communities from the same person behaved in the same manner when the mice were switched from their typical diet -- a low-fat, plant-based mouse chow -- to a standard western diet that is high in fat and sugar. Some species became more dominant and others less so, but the changes were virtually identical, regardless of whether the original sample was cultured or not.

The researchers also demonstrated they could split apart an entire community of cultured intestinal microbes and create a "personalized" library of bacterial species.

Microbes that react strongly to changes in diet or exposure to antibiotics, for example, can be retrieved from these libraries and their genomes can be sequenced to help understand why they respond as they do. Then, these microbes can be reunited with other members of a microbial community in germ-free mice to create more simplified models of human gut communities.

Gordon envisions that this approach makes it possible to obtain personalized microbial communities from people around the world who consume different diets and from individuals who are obese or malnourished or who have Crohn's or other diseases.

"This gives us the ability to test the contributions of specific microbes or groups of microbes and their influence on a person's health," Gordon explains. "One central question we hope to answer is how much of a person's overall nutritional status can be ascribed to their gut microbes and whether nutritional status can be improved by therapeutic interventions directed to gut microbial communities."

The research is funded by the National Institutes of Health and the Crohn's and Colitis Foundation of America.

original article: Goodman AL, Kallstrom G, Faith JJ, Reyes A, Moore A, Dantas G, Gordon JI. Extensive personal human gut microbiota culture collections characterized and manipulated in gnotobiotic mice. Proceedings of the National Academy of Sciences Early Edition, March 21, 2011 DOI: 10.1073/pnas.1102938108


http://www.anpron.eu/news.php?extend.241.2

Bees Could Reveal Key to Dementia

No one really believes that the fountain of youth exists," says Professor Amdam. "We accept that as we age, our health and mental acuity will decline. But recent findings indicate that aging doesn't have to be synonymous with going downhill."

Professor Amdam's research subjects are bees, the workings of whose brain cells are surprisingly similar to ours, she explains. So when she finds the secrets behind what makes a bee brain tick, the knowledge may well apply to humans, too.

New tasks had positive effect

In addition to her professorship at Arizona State University in the US, Professor Amdam also does part-time research at the Norwegian University of Life Sciences in Ås, Norway. Until 2010 her research on brain function in bees was partly funded by a grant under the Research Council's National Programme for Research in Functional Genomics in Norway (FUGE).

Together with her research group, Professor Amdam has studied the performance of older bees on learning and memory tests. Her bee subjects underwent a laboratory learning test in which they were challenged to combine an impression (a scent) with a reward -- and to remember that relationship later.



The results indicate that bees that learn well understand the relationship immediately, just as children learn to behave nicely when promised a reward of chocolate cake. While the older bees make the connection less quickly than younger ones, the bees with symptoms similar to dementia either never understand the relationship or they forget it at once.

"These bee problems are similar to what we see in old people: both short-term memory and the ability to learn decline," the professor summarises.

By changing the social order of the bee community, however, the researchers came upon findings that are generating buzz in the research world. The division of labour among bees is usually such that older bees collect food outside the hive, while younger bees tend to the larvae. When the older bees were placed to do the younger bees' tasks, half of them improved in their learning and memory abilities.

Proteins for flexible brains

"Research on older people shows that social stimulation can have positive effects on health and brain functioning," says Professor Amdam. "Bees appear to reflect some of this as well."

The brain's proteins may play a key role. When the researchers analysed the brains of bees that improved versus those that did not improve, large differences were found in the levels of eight proteins involved in the growth, repair and maintenance of brain cells. Several of these proteins are also found in humans.

In the bees whose learning had improved, the levels of two of these proteins were twice as high as in the other bees. Bee brains with these high protein levels simply seem better at repairing damage and ensuring that processes function as they should.

"This is evidence of a certain flexibility in the bee brain, and it is conceivable that the brains of other animals and humans could have a similar potential. If so, the question is whether we would be able to figure out how to tap into this flexibility. Another approach would be to try to figure out how the relevant bee proteins work, and then create substances that trigger similar effects."

Collaboration with protein experts

Now Professor Amdam is planning how to take these findings a step further.

"I need other researchers as sparring partners in order to figure out the best way to continue from here. New research will definitely involve new partners, including experts in proteins of the type we have found. It will be exciting to take our 10 years of basic research to the next level and see where it leads us.

http://www.anpron.eu/news.php?extend.240.2


четвъртък, 24 март 2011 г.

Religion on the verge of extinction in many countries: math study

The team studied Australia, Austria, Canada, the Czech Republic, Finland, Ireland, New Zealand, Switzerland, and the Netherlands because these countries had gathered census information on religious affiliations for as long as a century.

Results came back from the data analyzed that these nine countries were showing an increase in responses by individuals categorizing themselves as non-affiliated with religion. Data shows that the non-affiliation percentage in the Netherlands is 40 percent and the highest number seen was in the Czech Republic with 60 percent.

The team took those percentages and applied the nonlinear dynamics model they created, with parameters adjusted for the merits of membership in a non-religious category. The theory behind this non-affiliation increase boils down to something similar to social networking. Groups with larger numbers and more members offer more attraction to be a part of. The bigger a group, the more members they are able to draw in.

With people perceiving a greater benefit from not being affiliated with a religion, the idea that they will draw in more people of the same belief leads to the idea of religious extinction in the countries studied.

One of the team’s members, Daniel Abrams of Northwestern University, used a similar mathematical model in 2003 to show the reasoning behind the decline in certain world languages being spoken. It shows that the decline in such languages as Welsh could be connected to the societal gain given to speaking a language such as English over the more regional Welsh language.

The paper also suggests that this basic theory could be used and applied to any social system, suggesting things such as smokers versus non-smokers. With this idea in mind, one can see a similar idea. With the laws changing worldwide to ban smokers, and the stigma placed on them, the social benefit is no longer there, leading many to quit and the draw for new smokers no longer there.

The researchers believe that by using the mathematics of dynamical systems and perturbation theory, the ability to better understand and make assumptions in human behavior will be possible.

The U.S. dollar rose against the EUR and British pound on Wednesday, with the euro extending losses after Portugal's austerity plan was summarily rejected by its Parliament. By yesterday's close, the USD rose against the GBP, pushing the oft- traded currency pair to 1.6250. The dollar experienced similar behavior against the euro and closed at 1.4100.

 

Traders have started to focus more on fundamentals such as economic growth and short-term interest rates. That shift just getting underway, could take the shine off the soaring USD in the coming months. A stronger currency is important to the U.S. because it entices foreign investors to Treasury debt that finances the nation's record budget deficit. The downside is that it may restrain profit growth at companies with international sales by making U.S. exports more expensive.

 

Looking ahead today, the news event that may have a very large impact on the dollar and its main currency pairs in today's trading is the Durable Goods Orders report around 12:30 GMT. This report is very important as likely to impact dollar volatility. Traders should pay close attention to the market as there is an opportunity for traders to capitalize on the fluctuations which are likely to follow this release.

The euro fell against most of its major currency pairs on Wednesday on concerns a political crisis in debt-ridden Portugal could force the government to seek financial aid, though currency losses should be limited, given expectations of rising euro zone interest rates. Portugal's parliament was expected to reject austerity measures, setting the stage for the possible collapse of the minority socialist government a day before a European summit. Portuguese bond yields rose as investors priced in increased risk of a debt restructuring.

 

The euro zone has a few reports scheduled for today but most of the attention will be on the EU Economic Summit meeting. Depending on the statements being released from the meeting of European Union countries, it may be difficult to gauge the direction of the euro and traders should be aware of the heightened volatility in today's market.

 

The EUR/USD pair today probably continues to decrease about the 1.4000 level.

How Free Is Your Will?

http://www.anpron.eu


Think about the last time you got bored with the TV channel you were watching and decided to change it with the remote control. Or a time you grabbed a magazine off a newsstand, or raised a hand to hail a taxi. As we go about our daily lives, we constantly make choices to act in certain ways. We all believe we exercise free will in such actions – we decide what to do and when to do it. Free will, however, becomes more complicated when you try to think how it can arise from brain activity.


Do we control our neurons or do they control us? If everything we do starts in the brain, what kind of neural activity would reflect free choice? And how would you feel about your free will if we were to tell you that neuroscientists can look at your brain activity, and tell that you are about to make a decision to move – and that they could do this a whole second and a half before you yourself became aware of your own choice?

Scientists from UCLA and Harvard -- Itzhak Fried, Roy Mukamel and Gabriel Kreiman -- have taken an audacious step in the search for free will, reported in a new article in the journal Neuron. They used a powerful tool – intracranial recording – to find neurons in the human brain whose activity predicts decisions to make a movement, challenging conventional notions of free will.



Fried is one of a handful of neurosurgeons in the world who perform the delicate procedure of inserting electrodes into a living human brain, and using them to record activity from individual neurons. He does this to pin down the source of debilitating seizures in the brains of epileptic patients. Once he locates the part of the patients’ brains that sparks off the seizures, he can remove it, pulling the plug on their neuronal electrical storms.

Such epileptic seizures are random. No one knows when to expect them, so after the electrodes are implanted everybody sits around and waits. This gives researchers a unique opportunity to observe human neurons in action: During the wait, patients may volunteer to participate in experiments, allowing scientists to discover what functions the recorded neurons carry out. The invasive surgery required to implant electrodes (performed routinely in animals like rats and monkeys for research) cannot be done in humans unless a medical condition (such as epilepsy that does not respond to drugs) calls for it. Such investigations are, therefore, rare.

Fried and his colleagues implanted electrodes in twelve patients, recording from a total of 1019 neurons. They adopted an experimental procedure that Benjamin Libet, a pioneer of research on free will at the University of California, San Francisco, developed almost thirty years ago: They had their patients look at a hand sweeping around a clock-face, asked them to press a button whenever they wanted to, and then had them indicate where the hand had been pointing when they decided to press the button. This provides a precise time for an action (the push) as well as the decision to act. With these data the experimenters can then look for neurons whose activity correlated with the will to act.

Such neurons, they found, abound in a region of the frontal lobe called the supplementary motor area, which is involved in the planning of movements. But here is the interesting thing: about a quarter of these neurons began to change their activity before the time patients declared as the moment they felt the urge to press the button. The change began as long as a second and a half before the decision, and as early as seven tenths of a second before it, this activity was robust enough that the researchers could predict with over 80 percent accuracy not only whether a movement had occurred, but when the decision to make it happened.


So it turns out that there are neurons in your brain that know you are about to make a movement the better part of a second before you know it yourself. What does that mean?

It might be tempting to conclude that free will is an illusion. Some have believed this since the days of Libet, who recorded EEG and found it contained a specific pattern that predicted his subjects movements before they felt the conscious will to act. EEG measures electrical activity on the surface of the head, combining information from billions of neurons; Fried and his colleagues have gone further, by finding individual neurons that do this.

But before reaching any sweeping conclusions, it is important to remember that this study looked at a very rudimentary kind of action. The decision to move a finger hardly ranks as the same kind of free will we exercise when we make moral choices or major life decisions. To conclude that we aren’t fully responsible for our actions, for example, would be extremely far-fetched.

And lets consider two more things. First, Fried and his colleagues used their patients’ reports on decision-to-move times; it is possible that people are just very bad at accurately remembering or reporting when they made such decisions (although it is unlikely that they would be wrong to the tune of over a second). Second, the decision to move a finger – especially when that’s the only thing you are supposed to do – might develop gradually rather than occurring at a single time. (Try it yourself: hold your finger against a surface, and wait till the urge to tap it causes you to. You may find that this urge isn’t an all-or-none thing, and you wait till it is strong enough to actually go ahead.)

Even with the above caveats, though, these findings are mind-boggling. They indicate that some activity in our brains may significantly precede our awareness of wanting to move. Libet suggested that free will works by vetoing: volition (the will to act) arises in neurons before conscious experience does, but conscious will can override it and prevent unwanted movements.

Other interpretations might require that we reconstruct our idea of free will. Rather than a linear process in which decision leads to action, our behavior may be the bottom-line result of many simultaneous processes: We are constantly faced with a multitude of options for what to do right now – switch the channel? Take a sip from our drink? Get up and go to the bathroom? But our set of options is not unlimited (i.e., the set of options we just mentioned is unlikely to include “launch a ballistic missile”). Deciding what to do and when to do it may be the result of a process in which all the currently-available options are assessed and weighted. Rather than free will being the ability to do anything at all, it might be an act of selection from the present range of options. And the decision might be made before you are even aware of it. Think about that next time you reach for the remote.

via: Scientific American

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 24.03.2011 г.



      Вчера за Еврозоната бяха публикувани Индустриалните поръчки за януари на ниво 0.1% на месечна и 20.9% на годишна бази. Те бяха 2.6% през декември и 19.1% спрямо декември 2009 г.

Днес, в 9.45 ч., за Франция ще бъде оповестено Бизнес доверието за март. Очаква се да достигне 105 пункта спрямо 106 за февруари. В 10.00 ч. за Франция ще бъдат публикувани предварителните стойности на Индекса PMI в сферата на производството и на услугите за март. Очаква се да достигнат съответно 56.2 спрямо 55.7 пункта и 59.7 спрямо 59.7 пункта за февруари. В 10.30 ч, същите показатели ще бъдат изнесени и за Германия. Прогнозира се този в сферата на производството да се понижи до 62.3 пункта от 62.7, а този в сферата на услугите до 58.5 от 58.6 пункта. В 11.00 ч. за Еврозоната ще бъде оповестена предварителната стойност на PMI индексите в сферата на производството и на услугите за март. Предвижда се да бъдат съответно 58.3 спрямо 59.0 пункта и 56.4 спрямо 56.8 пункта за предходния период. В 11.00 ч. за Италия ще бъде публикувано Потребителското доверие за март. Очаква се да се понижи до 106.0 от 106.4 пункта преди месец.

     Отделно политическата криза в Португалия, която остана без правителство,  ще окаже също натиск върху еврото, защото опасенията на инвеститорите, че дълговата криза в еврозоната не е приключила, отново ще се появят. Петролът поскъпва на фона на конфликта в Либия и днес се търгува около 106$ за барел.

      Днес нашата прогноза е, че еврото ще поевтинява отново и ще достигне до около ниво1.4050 с тенденция да достигне до около ниво 1.4000 и ще се опита да пробие това ниво на подкрепа, като има вероятност да достигне и до ниво 1.3985, но да се върне след това около ниво 1.4000.

вторник, 22 март 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 23.03.2011 г.


Вчера еврото не успя да пробие върхът от ноември 2010 и започна да спада, като спада беше сравнително слаб. По време на азитаската сесия днес, еврото отново поевтинява, като за момента се търгува около нива 1.4160. в 16.00 излизат данните за продажби на нови жилища в САЩ, като се очаква да има силен спад и вероятно това ще даде тласък за поевтиняването на еврото и вероятно днес ще достигне до около ниво 1.4112

понеделник, 21 март 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 22.03.2011 г.


В първите часове на търговия вчера еврото започна да повишава стойността си и от 1.4145 долара по време на американската сесия достигна 1.4240 долара. Тази сутрин валутната двойка се търгува на нива 1.4210-1.4230.

     Днес интересът на инвеститорите отново ще е съсредоточен предимно към ситуацията в Либия.

      Днес ще бъде тествано нивото то ноемвери миналата година 1.4270 и ако бъде пробито еврото ще поскъпне вероятно до около ниво 1.4310. Има голяма вероятност това ниво да не се пробие и да последва частичен спад на цената на еврото и да се върне до около ниво 1.4160 с тенденция да достигне до 1.4100.

      Нашата прогноза е, че днес ще се осъщстви пробив на нивото 1.4270 и ще се стигне до 1.4310.

Изпълнение на прогнозата за USD/JPY за 21.03.2011


В 13.00 нашата прогноза се изпълни и йената поевтиня спрямо доларът до 81.31, като нашата прогноза беше за ниво 81.35.След това последва повишаване на йената до около ниво 81.00, където се търгува и в момента ( 23.00 ) 

Изпълнение на прогнозата за EUR/USD за 21.03.2011


Прогнозата направен рано сутринта за движението на валутната двойка EUR/USD за 21.03.2011 се оказа с 99% точност и еврото поскъпна до 1.4240, като ние прогнозирахме поскъпване около

неделя, 20 март 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка USD/JPY за 21.03.2011 г.


 

В първите часове на търговия в петък доларът започна да понижава стойността си и от 81.95 йени по време на американската сесия достигна 80.50 йени. Тази сутрин валутната двойка се търгува на нива 80.85-81.00.

    По време на азиатската сесия тази сутрин търговията с йени е била много слаба, което говори за една несигурност на инвеститорите около Японската икономика и притесненията от внезапни интервенции на Японската централна банка на валутния пазар. Ние прогнозираме поевтиняване на йената спрямо долара до около ниво 81.35

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 21.03.2011 г.



В първите часове на търговия в петък еврото започна да повишава стойността си и от 1.4000 долара по време на американската сесия достигна 1.4180 долара. Тази сутрин валутната двойка се търгува на нива 1.4160-1.4180.
Днес финансовите министри от ЕС ще срещнат, за да се обсъди размера и последните условия по установяването на спасителен фонд. В 16.00 ч. президентът на ЕЦБ - Жан-Клод Трише ще направи изявление.
Търговията днес ще зависи предимно от случващото се в Либия и в другите горещи точки на планетата. В 7.00 цената на петрола отново е над 100$ за барел и се търгува около 103$- 105$. Ако това поскъпване продължи, то вероятно и еврото ще продължи своето поскъпване спрямо долара и има вероятност днес да достигне стойностите си от 5 ноември 2010 г. когато когато едно евро се търгуваше за 1.4250 долара. Тук трябва особено да се внимава, защото това е важно психологично ниво и при евентуален негов пробив еврото може да поскъпне много силно и да се устрми към ниво 1.5000. Ако пробивът не успее, това ще е индикация за поевтиняване на еврото и връщане обратно към нива под 1.4000 и дори тенденция за промяна на възходящия тренд.
За днес ние прогнозираме движение между 1.4160 и 1.4200, като има вероятност дори още днес да се достигне до ниво около 1.4250.
При поевтиняване на еврото спрямо долара, ние очакваме еврото да поевтинее спрямо долара до около. 1.4080 с тенденция при силно поевтиняване да достигне до 1.4000.

Анализ на пазарите за периода 21.03.2011 – 25.03.2011.

    Седмицата от 21.03.2011 до 25.03.2011 ще е силно повлияна от събитията, който се случиха в Либия, както и от обстановката в Япония. Безспорно атаката на НАТО срещу Либия, ще доведе до рязко поскъпване в цената на петрола и тази седмица може да се очаква цената да доближи до 120$ за барел. Ако конфликтът се разреши бързо възможно е цената на петрола да се стбилизира около 110$. Поскъпването на петрола ще доведе и до поскъпване на еврото, което завърши миналата седмица с покачване до 1.4180 евро за долар. Отново се наблюдава корелация между поскъпването на еврото и поскъпването на петрола, каквато се наблюдаваше през 2008 г. Това ни дава основание да допуснем, че логичното поскъпване на петрола в следствие на войната в Либия, ще доведе и до поскъпване на еврото и  през тази седмица. Обратното – едно поевтиняване на петрола, може да доведе и до слабо  поскъпване на долара спрямо еврото.

     Японската йена, която след катастрофата от 10.03.2011г. силно поскъпна заради спекулациите, че в следствие на опустошителното земетресение ще последва силно търсене на японски валути, в края на миналта седмица почти се върна на нивата от преди земетресението. Това поевтиняване се дължеше както на интервенцията на Японската централна банка и на подкрепата, която бе оказана на Япония от редица държави. Тази седмица очакваме движението на йената отново да е волатилно и дори може да се наблюдава по-сериозно поевтиняване на йената спрямо основните валути.

    В понеделник 21.03.2011 г. в 16 часа се очаква директорът на ЕЦБ Жан Клод Трише да говори за състоянието на икономиката на ЕС и вероятно отново ще потвърди, че ЕЦБ ще повиши основния лихвен процент в Еврозоната в опита си да противодейства на нараствщата инфлация. Това също ще спомогне за поскъпването на еврото спрямо долара. По това време излизат и данните за продадените съществуващи жилища в САЩ за месец февруари, като се очаква да има сериозен спад на месечна база от 2.7% до  -4.9% .

     Вторник 22.03.2011 г. ще е относително спокоен откъм икономически новини ден. Рано сутринта в 6.30 българско време излизат данните за цялата индустриална активност в Япония за месц януари, като се очаква активността да е повишена и вероятно ще окаже влияение върху дневното движение на йената спрямо останалите валути.

     Сряда 23.03.2011 г. В 16.00 излизат данни за продажбите на нови жилища в САЩ на месечна база, като се очаква да има силен спад в продажбите на жилища. Това вероятно ще засили опасенията на инвеститорите за влошаване на икономиката на САЩ и в сряда може да се наблюдава поскъпване на долара спрямо еврото.

    Четвъртък 24.03.2011 г. се очакват да излязат множество икономически данни. В 10.30 излизат данните за PMI индексът на Германия за месец март, който е важен индикатор за състоянието на бизнеса в Германия. Очаква се да има намаляване на месечна база от 62.7 до 62. Това понижение на този индекс не може да даде пълна картина за икономическото състояние на Германия и едва ли ще окаже негативно влияние върху еврото. В 11.00 излизат данните за PMI индекса за еврозоната, като отново се очаква да има минимално понижение. В 14.30 излизат данните от САЩ за броят на постоянно безработните, като се очаква броят им да е намалял, което показва някакво съживяване на американската икономика.

     Същият ден излизат и множество данни от Япония, които се очакват да са положително, но имайки предвид текущото състояние на Японската икономика в следствие на земетресението, то тези данни няма да са определящи за движението на японската йена.

     В петък 25.03.2011 излизат данни за състоянието на Германската икономика още от 9.00, като очакванията са данните да показват леко забавяне на икономиката, но това едва ли би се отразило на хода на еврото. Еврото би спряло своето поскъпване спрямо долара при рязко влошаване на икономическото състояние на Германия или при силно негативни данни от ЕЦБ за състоянието на еврозоната. Драстичното влошаване на икономиката на САЩ също би оказало негативно влияние на еврото и би довело до поскъпване на долара.

      Като обощение може да кажем, че най-сериозно влияние на пазарите, ще окаже Либийската война, както и политическото състояние в страните от Северна Африка и близкия изток, както и икономическото състояние на Япония.

сряда, 16 март 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 17.03.2011 г.


Вчера за Италия бе публикувана финалната стойност на Индекса на потребителските цени за февруари, съвпадайки с предварителната от 0.3% на месечна и 2.4% на годишна бази. За Еврозоната ще бъде изнесена финалната стойност на инфлацията за февруари, която също съвпадна с предварителната от 2.4% на годишна база. На месечна показа ръст от 0.4% спрямо спада от 0.7% през януари.
Днес, в 12.00 ч., за Еврозоната ще бъде публикувано Производството в строителния сектор за януари. То бе -1.8% през декември и -12.0% спрямо декември 2009 г.
В САЩ в 14.30 излизат данните за индекса на потребителските цени, като се очаква да се повиши от 0.4% до 1.2% на годишна база. В 15.15 илизат данни за индустриалните поръчки в САЩ за месец февруару, като се очаква да има повишение от – 0.1% до 0.6%.
Въпреки положителните данни за САЩ и за Европа вниманието на инвеститорите ще е насочено върху двете горещи точки в Света – Япония и Либия и ако нещо непредвидено се случи на тези места, вероятно ще окаже сериозно влияние върху днешната търговия. Въпреки това ние очакваме днес еврото отново да започне да се повишава и пак да опита да тества ниво 1.4000, което беше тествано в понеделник, но неуспешно. Според нас в случай на поскъпване на еврото то ще достигне до около ниво 1.4000, като при сериозен пробив вероятно ще достигне и до ниво 1.4045. В случай, че отново имаме спад на еврото спрямо долара, то може да се стигне до ниво около 1.3850 с тенденция до 1.3790.

понеделник, 14 март 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка USD/JPY за 15.03.2011 г.

 

След земетрсението от петък йената не може да установи посока и доказателство за това е движението й от вчера. Тревожната ситуация около Япония и силно засегнатата и икономика и днес ще влияят върху движението на тази валутна двойка, което я прави невъзможна за прогнозиране и нашият съвет е да се избягва търгувията с японските валути поне докато не се установи какви са истинските икономически поражения в Япония и какво се случва с атомниата електроцентрала “Фукушима 1”.

     Все пак нашата прогноза е за вероятно покачване на цената на японската валута спрямо долара и движение около нивото, което беше достигнато вчера. Вероятно япоснката банка ще положи усилия да възпрепятства това поскъпване на йената, което би се отразило още по-пагубно за японската импортна икономика.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 15.03.2011 г.


 


      Вчера за Еврозоната бе публикувано Индустриалното производство за януари на ниво 0.3% на месечна и 6.6% на годишна бази. То бе 0.3% за декември и 8.8% спрямо декември 2009 г.

Днес, в 8.30 ч., за Франция ще бъде публикуван Индексът на потребителските цени за февруари. Очаква се да достигне 0.5% на месечна и 1.7% на годишна бази. Той бе -0.2% за януари и 1.8% спрямо януари 2010 г. В 12.00 ч. за Еврозоната ще бъде изнесено Нивото на заетост за за четвъртото тримесечие. Показателят бе 0.0% на тримесечна и -0.2% на годишна бази. В същия час за Германия ще бъдат оповестени ZEW индексите на икономическите очаквания и на текущите условия за март. Предвижда се да достигнат съответно 16.2 спрямо 15.7 пункта и 84.9 спрямо 85.2 пункта за февруари.

    Инвеститорите и днес ще наблюдават внимателно случващото се Либия и останлите държави от Северна Африка и Близкия изток, както и ситуацията в Япония.

      Сесията от тази нощ показва едно силно покачване на долара спрямо еврото и рано тази сутрин търговията е около ниво 1.3920. Нашата прогноза е, че днес покачването на долара ще бъде спряно и отново еврото ще получи подкрепа като очакваме до края на деня да достигне поне нивата си от вчера – 1.4000 и отново да тества пробив на това ниво. При успешен пробив на това ниво очакваме покачване до 1.4045 с тенденция да достигне до околп 1.4090.

     В случай, че поскъпването на долара продължи, то може до края на деня да се достигне до около ниво 1.3850.

     Нашата прогноза е за повторен тест на ниво 1.4000.

неделя, 13 март 2011 г.

Седмицата от 14.03.2011 до 18.03.2011 основно ще се влияе от ситуацията в Япония и Либия. След земетресението в Япония случило се миналата седмица предизвика сериозно поскъпване на йената спрямо долара. Все още не са ясни какви са последствията от това земетресение, което беше най-силното случило се на територията на Япония, от както се водят измервания и поради тази причина тази седмица вероятно движението на йената ще бъде силно волатилно и без ясно изразена посока и няма да се влия силно от икономическите данни за Япония, които ще са за периода от преди земетресението. Японската централна банка официално е обявила, че ще направи всичко възможно за да не възпрепятства финансовите пазари, но дали ще се справи в това начинание, ще се разбере през тази седмица. Проблемите в Япония идват и от рисковете свързани с двете атомни централи, които има вероятност да избухнат поради проблемите с тях. По груби сметки загубите се оценяват на стотици милиони долари, което силно ще повлия върху японската икономика. В префектурата Мияги, която пострада силно от земересението се намират много заводи от електронната и химичската промишленост, но повечето от тях не са пострадали от природното бедствие. Тази манифектура осигурява 1.7% от БВП на Япония. Пострадали са силно фабриките на Honda Motor Corp. Toyota Motor Corp., Nissan Motor Corp. Само Sony corp. са затворили шест фабрики в следствие на земертесението. Поради тази причина тази седмица, поне докато не се изяснят напълно щетите, търовията с японски йени не бихме я препоръчвали, тъй като ще се влияе силно от това, което се случва в Япония. Вероятно трендът от петък ще се задържи и ще наблюдаваме силно поскъпване на йената спрямо различните валути.
Вероятно този инцидент ще окаже силно влияние и върху търговията със суровини и ще доведе до поскъпване на петрола, както и на еврото и останалите високодоходни валути.
Отделно през седмицата излизат множество икономически данни. Днес в 6.30 сутринта излизат данни за индустриалните поръчки в Япония за месец февруари, като се очаква понижение до 2.4% на месечна база, но това може да се дължи на факта, че месец февруари винаги е бил по-слаб от другите месеци и едва ли е показател за състоянието на японската икономика. По-силен показател ще са данните за индустриалната продукция за миналата година, като повишаване на поръчките от предишната им стойност би означавало подобрение на японската икономика. Това може да окаже някакъв ефект върху движението на йената за 14.03, но не и да окаже съществено влияние,така че да промени трнда. В 7.00 излиза индексът на доверието на потребителите за февруари, като се очаква отново да има повишение на месечна база.
В 12.00 излизат данните за индустриалните поръчки от еврозоната за февруари и за 2010 година, като се очаква повишение на този индекс и на месечна и на годишна база. За февруари се очаква да има повишение от
- 0.1% до 0.4%. Това ще доведе до до поскъпване на еврото.

четвъртък, 10 март 2011 г.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка EUR/USD за 11.03.2011 г.



      При вчерашната търговия (10.03.2011) на валутната двойка, еврото се понижи спрямо долара и достигна ниво 1.3773, като нашата прогноза беше за 1.3770. Днес няма сериозни икономически данни, които да влияят на движението на тази валута и сутрина ( 6.00-8.00) валутната двойка се търгува в границите 1.3820 – 1.3830.

Еврото се обезцени рязко днес след като рейтинговата агенция Moodys намали кредитния рейтинг на Испания, след като по-рано тази седмица понижи и този на Гърция.  Европейската дългова криза бе сред най-коментираните теми преди срещата на външните министри на ЕС днес..

        Сутринта излязоха данните за Китайската икономика, които все по-често стават в полезрението на трейдърите. Потребителският индекс нараства на месечна база, както и индустриалните поръчки, но пък вътрешното потребление е намаляло. Това показва, че икономиката на Китай все повече е застрашена от инфлацията.

        Днес, в 9.00 ч., за Германия ще бъде публикувана финалната стойност на Индекса на потребителските цени за февруари. Предварителната бе 0.5% на месечна и 2.2% на годишна бази. В 11.00 ч. за Италия ще бъде изнесен БВП - финален за четвъртото тримесечие. Предварителните стойности бяха 0.1% на тримесечна и 1.3% на годишна база. Ако еврото продължи и днес своят спад спрямо долара вероятно ще достигне до ниво 1.3700, ако успее да пробие съпротивата при 1.3800. При поскъпване на еврото, очакваният от нас таргет е около 1.3860. Прогнозираното от нас движение е корекция на еврото до 1.3860 с тенденция за достигане до около ниво около 1.3900 и отново да се тества 1.4000. Прибирането на печалбите също ще повлияе върху поскъпването на еврото.

     Влияние върху днешното движение ще окажат и данните от САЩ, които ще излязат по-късно през деня, които се очаква да са положителни и това да засили апетитът на инвеститорите към еврото.

Дневен анализ от Anpron на валутната двойка USD/JPY за 11.03.2011 г.


 

Вчера доларът поскъпна спрямо йената и проби нивото на съпротива 83.00, покачи се до 83.16, но не успя да достигне прогнозираният от нас таргет от 83.30. Днес сутринта този таргет беше достигнат успешно в около 9.00 валутната двойка се търгува на ниво около 83.20. При пробива на 83.30, следващият таргет е около 83.55. Ако не успее да пробие, може да се очаква спад на долара спрямо йената до около ниво 82.60. Въпреки това ние очакваме да има пробив на 83.30 и достигане до 83.50, а при по-мощно движение може да се достигне дори до нивото на съпротива 83.70.