CROSS News

Търсене в този блог

неделя, 20 март 2011 г.

Анализ на пазарите за периода 21.03.2011 – 25.03.2011.

    Седмицата от 21.03.2011 до 25.03.2011 ще е силно повлияна от събитията, който се случиха в Либия, както и от обстановката в Япония. Безспорно атаката на НАТО срещу Либия, ще доведе до рязко поскъпване в цената на петрола и тази седмица може да се очаква цената да доближи до 120$ за барел. Ако конфликтът се разреши бързо възможно е цената на петрола да се стбилизира около 110$. Поскъпването на петрола ще доведе и до поскъпване на еврото, което завърши миналата седмица с покачване до 1.4180 евро за долар. Отново се наблюдава корелация между поскъпването на еврото и поскъпването на петрола, каквато се наблюдаваше през 2008 г. Това ни дава основание да допуснем, че логичното поскъпване на петрола в следствие на войната в Либия, ще доведе и до поскъпване на еврото и  през тази седмица. Обратното – едно поевтиняване на петрола, може да доведе и до слабо  поскъпване на долара спрямо еврото.

     Японската йена, която след катастрофата от 10.03.2011г. силно поскъпна заради спекулациите, че в следствие на опустошителното земетресение ще последва силно търсене на японски валути, в края на миналта седмица почти се върна на нивата от преди земетресението. Това поевтиняване се дължеше както на интервенцията на Японската централна банка и на подкрепата, която бе оказана на Япония от редица държави. Тази седмица очакваме движението на йената отново да е волатилно и дори може да се наблюдава по-сериозно поевтиняване на йената спрямо основните валути.

    В понеделник 21.03.2011 г. в 16 часа се очаква директорът на ЕЦБ Жан Клод Трише да говори за състоянието на икономиката на ЕС и вероятно отново ще потвърди, че ЕЦБ ще повиши основния лихвен процент в Еврозоната в опита си да противодейства на нараствщата инфлация. Това също ще спомогне за поскъпването на еврото спрямо долара. По това време излизат и данните за продадените съществуващи жилища в САЩ за месец февруари, като се очаква да има сериозен спад на месечна база от 2.7% до  -4.9% .

     Вторник 22.03.2011 г. ще е относително спокоен откъм икономически новини ден. Рано сутринта в 6.30 българско време излизат данните за цялата индустриална активност в Япония за месц януари, като се очаква активността да е повишена и вероятно ще окаже влияение върху дневното движение на йената спрямо останалите валути.

     Сряда 23.03.2011 г. В 16.00 излизат данни за продажбите на нови жилища в САЩ на месечна база, като се очаква да има силен спад в продажбите на жилища. Това вероятно ще засили опасенията на инвеститорите за влошаване на икономиката на САЩ и в сряда може да се наблюдава поскъпване на долара спрямо еврото.

    Четвъртък 24.03.2011 г. се очакват да излязат множество икономически данни. В 10.30 излизат данните за PMI индексът на Германия за месец март, който е важен индикатор за състоянието на бизнеса в Германия. Очаква се да има намаляване на месечна база от 62.7 до 62. Това понижение на този индекс не може да даде пълна картина за икономическото състояние на Германия и едва ли ще окаже негативно влияние върху еврото. В 11.00 излизат данните за PMI индекса за еврозоната, като отново се очаква да има минимално понижение. В 14.30 излизат данните от САЩ за броят на постоянно безработните, като се очаква броят им да е намалял, което показва някакво съживяване на американската икономика.

     Същият ден излизат и множество данни от Япония, които се очакват да са положително, но имайки предвид текущото състояние на Японската икономика в следствие на земетресението, то тези данни няма да са определящи за движението на японската йена.

     В петък 25.03.2011 излизат данни за състоянието на Германската икономика още от 9.00, като очакванията са данните да показват леко забавяне на икономиката, но това едва ли би се отразило на хода на еврото. Еврото би спряло своето поскъпване спрямо долара при рязко влошаване на икономическото състояние на Германия или при силно негативни данни от ЕЦБ за състоянието на еврозоната. Драстичното влошаване на икономиката на САЩ също би оказало негативно влияние на еврото и би довело до поскъпване на долара.

      Като обощение може да кажем, че най-сериозно влияние на пазарите, ще окаже Либийската война, както и политическото състояние в страните от Северна Африка и близкия изток, както и икономическото състояние на Япония.

Няма коментари:

Публикуване на коментар